Trollen of trollen?

‘Russische trollenfabriek plaatste meer dan 65.000 tweets na crash MH17’ (NU.nl, 2019), luidde de headliner van NU.nl afgelopen week. De Groene Amsterdammer, een Nederlands opinieweekblad, heeft negen miljoen tweets geanalyseerd van een Russische trollenfabriek, genaamd Internet Research Agency. Volgens het weekblad is er een georganiseerde campagne opgezet na het neerschieten van de MH17, waarin de Research Agency en pro-Russische media een rol speelden.

Door: Sanne Paras

Toen de Boeing van Malaysia Airlines (MH17) op 17 julli 2014 werd neergeschoten, stond de hele wereld even stil. Het vliegtuig werd boven oorlogsgebied in het oosten van Oekraïne neergeschoten, waarbij 298 mensen om het leven kwamen, onder wie 196 Nederlanders. Volgens het Joint Inverstigation Team (JIT) was de lanceerinstallatie van de buk-raket afkomstig van een Russische basis (NU.nl, 2019). Er zouden verschillende theorieën zijn verspreid die Oekraïne framen voor het neerschieten en daarmee Rusland vrijpleiten. Op 17 juli 2014 werden er al zo’n 40.931 tweets door de zogenaamde trollenfabriek de wereld ingestuurd. In die tweets werd gebruik gemaakt van verschillende hashtags die een vinger wijzen naar Oekraïne (NU.nl, 2019).

Een internettrol is een is een persoon die online berichten plaatst waarmee hij of zij emotionele reacties uitlokt, opzettelijk verkeerde informatie geeft of zichzelf expres anders voordoet (Wikipedia, 2019). De wetenschap ontdekt steeds meer over internettrollen. Ondanks dat maar een klein deel van de internetgebruikers aan trolling doet, heeft het veel invloed op hoe de overige gebruikers online debat ervaren en op de verwerking van online informatie (BNN-VARA). Onderzoekers van de Universiteit van Manitoba hebben de psyche van zelfverklaarde trollen onderzocht en ontdekten dat er een verband bestaat met persoonlijkheidsstoornissen. Een kleine 5,6% van de deelnemers aan het onderzoek gaf aan het trollen voor hun plezier te doen. Er is een significant verband gevonden tussen trollengedrag en narcistische, manipulatieve, psychopathische en sadistische eigenschappen: het verband tussen sadisme en internettrollen is het sterkste (Buckles, Trapnell & Paulhun, 2014).

Ook in 2018 waren er internettrollen uit Rusland actief in Nederland. Uit eigen onderzoek van de NRC blijkt dat in de periode van 2016 tot en met 2018 ruim 900 Nederlandstalige berichten zijn verstuurd door dezelfde Russische trollenfabriek, Internet Research Agency. De trollen probeerden op Twitter anti-islam-sentiment in Nederland aanmoedigen. Het onderzoek van de NRC was het eerste concrete bewijs van Nederlandse uitingen door Russische trollen op Twitter (NOS, 2018).

Er is een significant verband gevonden tussen trollengedrag en narcistische, manipulatieve, psychopathische en sadistische eigenschappen

Het is voor de algemene internetgebruiker moeilijk om een internettrol te herkennen en er iets tegen te doen. Op de universiteit van Stanford hebben wetenschappers een tool ontwikkeld die de internettrollen moet kunnen herkennen en automatisch blokkeert (Fieber, 2019).

Zou jij een internettrol herkennen?

Literatuur
Buckels, E., & Trapnell P., & Paulhun D. (2014). Trolls just want to have fun. Personality and individual Differences, 67, 97-102
Fieber. (2019). Algoritme tegen internettrollen. Geraadpleegd van https://www.fieber.nl/algoritme-tegen-internettrollen/
Joop. BNN-VARA. (2014, 17 februari). Studie: internettrollen zijn narcistische, sadistische psychopaten. Geraadpleegd via https://joop.bnnvara.nl/nieuws/studie-internettrollen-zijn-narcistische-sadistische-psychopaten
NOS. (2018, 16 juli). ‘Russische internettrollen waren ook in Nederland actief’. NOS. Geraadpleegd van https://nos.nl/artikel/2241728-russische-internettrollen-waren-ook-in-nederland-actief.html
NU.nl. (2019, 13 mei). ‘Russische trollenfabriek plaatste meer dan 65.000 tweets na crash MH17’. NU.nl. Geraadpleegd van https://www.nu.nl/internet/5888724/russische-trollenfabriek-plaatste-meer-dan-65000-tweets-na-crash-mh17.html
Trol. In Wikipedia. Geraadpleegd op 13 mei 2019, van https://nl.wikipedia.org/wiki/Trol_(internet)

Tekstredactie: Melloney Temmerman

Winkelmandje