De grootste crimineel van Nederland?

Iedereen weet wie hij is – er is geen ontkomen aan – Willem Frederik Holleeder, geboren in Amsterdam, 29 mei 1958, ook wel ‘De Neus’, vanwege de omvang van zijn neus. Hij staat onder het Nederlandse volk bekend als een van de grootste criminelen van Nederland. Die bekendheid is begonnen toen hij in 1983 gearresteerd werd als een van de ontvoerders van Freddy Heineken en zijn chauffeur. In 2007 werd hij tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens afpersing van vastgoedhandelaren, waarvan hij maar twee derde heeft uitgezeten. Hij was weer op vrije voeten, totdat hij op 13 december 2014 werd aangehouden door de Amsterdamse politie (Crimesite, 2015).

Door: Sanne Paras

Holleeder werd opgepakt op verdenking van het medeplegen van twee liquidaties en deelname aan een criminele organisatie. Tijdens het proces breidden de verdenkingen zich uit: hij werd ook verdacht van de betrokkenheid bij vier moorden en twee pogingen tot moord. Holleeder heeft zelf altijd ontkent betrokken te zijn bij de liquidaties en de pogingen tot moord. Verder wordt hij ervan beschuldigd opdracht te hebben gegeven vanuit de gevangenis om zijn zussen, Astrid en Sonja, en Peter R. de Vries te vermoorden, welke hij ook ontkend (NU.nl, 2017). Astrid en Sonja spelen een grote rol in het proces van Holleeder. Op 3 april 2016 lekten via de website vlinderscrime.nl van de ex-crimineel Martin Kok verklaringen uit die ze hadden afgelegd in het nadeel van Holleeder. Astrid bracht in 2016 een boek uit, getiteld ‘Judas’. Daarin schrijft ze over hoe zij bewijs tegen haar broer verzamelt om tegen hem te kunnen getuigen.

Holleeder heeft zelf altijd ontkent betrokken te zijn bij de liquidaties en de pogingen tot moord.

De Holleeder Tapes

Afgelopen januari maakte Peter R. de Vries bekend dat hij tapes heeft van een telefoongesprek met ‘De Neus’. Op 12 februari jongstleden werd het telefoongesprek uit 2011 uitgezonden op de Nederlandse televisie. Holleeder biecht hierin op dat hij een driemanschap vormde met de vermoorde topcrimineel Stanley Hillis en Dino Soerel, een crimineel die is veroordeeld tot levenslang. Hij praat over zijn positie in de onderwereld en deelt details waarover hij in de rechtbank tot dusver nog niks heeft gezegd. Zo zegt hij bijvoorbeeld dat hij zeker kennis heeft van liquidaties in het criminele milieu. Dit gesprek zou op vraag van Holleeder geheim blijven en als hij overleed zou het openbaar gemaakt worden als een soort testament. Maar toen het nieuws naar buiten kwam dat Holleeder de misdaadjournalist om het leven wilde laten brengen, besloot de Vries het nu al te publiceren (RTL Boulevard, 2019).

Mega-(oneerlijk) proces

Er zijn meer dan 60 zittingsdagen in het liquidatieproces tegen ‘De Neus’. Justitie heeft twee kroongetuigen en de getuigenissen van de zussen Holleeder. Echter, volgens advocaat Yehudi Moszkowicz is een eerlijk proces vrijwel onmogelijk. De publieke opinie over Holleeder is volgens hem zodanig ‘gemarineerd in de publicitaire kruidenmix’ van Astrid Holleeder. ‘’ Ze doet zich in de media vaak voor als slachtoffer, maar ze is niets minder dan een briljant en nietsontziend strateeg.’’, beweert Moszkowicz. Het is volgens hem een trial by media geworden, geregisseerd door zijn zus (Moszkowicz, 2018).

Bronnen:

Crimesite (2015). Crime top 100. De grootste criminelen van Nederland & Belgie. Uithoorn: Karakter Uitgevers B.V.

Moszkowicz, Y. (2018, 4 februari). ‘Eerlijk proces Willem Holleeder is vrijwel onmogelijk’. Het AD. Geraadpleegd via https://www.ad.nl/binnenland/eerlijk-proces-willem-holleeder-is-vrijwel-onmogelijk~a612d116/

NU.nl. (2017, 7 juli). Dit moet je weten om de zaak tegen Willem Holleeder te volgen. NU.nl.

Geraadpleegd via https://www.nu.nl/dvn/4817883/moet-weten-zaak-willem-holleeder-volgen.html

RTL Boulevard. (2019, 7 januari). Peter R. de Vries openbaart nieuwe tape Holleeder. RTL Boulevard. Geraadpleegd via https://www.rtlboulevard.nl/crime/artikel/4542366/peter-r-de-vries-openbaart-nieuwe-tape-holleeder

RTL Boulevard. (2019, 8 februari). Peter R. de Vries onthult Holleeder Tape bij RTL Boulevard. RTL Boulevard. Geraadpleegd via https://www.rtlnieuws.nl/boulevard/artikel/4603366/peter-r-de-vries-onthult-holleeder-tape-bij-rtl-boulevard

Stoker, E & Thijssen, W. (2016, 30 november). Advocaat: geen bewijs dat Holleeder opdracht gaf voor moord zussen en Peter R. de Vries. De Volkskrant. Geraadpleegd via https://www.volkskrant.nl/nieuws-achtergrond/advocaat-geen-bewijs-dat-holleeder-opdracht-gaf-voor-moord-zussen-en-peter-r-de-vries~b473e656/

Tekstredactie: Melloney Temmerman

Winkelmandje